Wczytuję dane...

Nietolerancja pokarmowa u psów

Jak mogę sprawdzić, czy mój pies ma nietolerancję pokarmową?

Czasami psy reagują na składniki pokarmu tak, jakby były patogenami, to znaczy cierpią na niepożądaną reakcję na określony składnik pokarmu. Niektóre z najczęstszych nietolerancji to białka mleka, pszenica, jaja, soja i kukurydza.

CZY ALERGIA NA ŻYWNOŚĆ JEST TYM SAMYM CO NIETOLERANCJA POKARMOWA?

Pomimo tego, że mogą wydawać się to podobne sytuacje, organizm reaguje na nie inaczej. W przypadku alergii wywoływana jest przesadna i natychmiastowa odpowiedź immunologiczna na niektóre składniki pokarmu, więc objawy pojawiają się w ciągu 2 godzin od spożycia. Wręcz przeciwnie, kiedy zwierzę cierpi na nietolerancję, jest to na ogół przewlekły proces, który narasta w czasie. W tym przypadku objawy pojawiają się później, od 2 godzin do 3 dni po spożyciu pokarmu. W przypadku alergii pierwsza ekspozycja na pokarm jest niezbędna do uczulenia organizmu i dlatego dopiero przy drugiej ekspozycji nastąpi reakcja alergiczna.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE OBJAWY NIETOLERANCJI ŻYWNOŚCI?

Gdy pies zjada pokarm, którego nie toleruje, nie jest w stanie go spożyć i wchłonąć składników odżywczych, dlatego najczęstszymi objawami są:

  • wymioty
  • biegunka
  • bębnica (wzdęcie brzucha)
  • brak apetytu
  • utrata masy ciała
  • ból brzucha

Z drugiej strony często obserwuje się również zmiany skórne u tych zwierząt, takie jak atopowe zapalenie skóry, nawracające zapalenie ucha, swędzenie, nadmierne lizanie łap, wypadanie włosów, łupież itp.

JAK MOŻESZ ZIDENTYFIKOWAĆ CZYNNIK POWODUJĄCY NIETOLERANCJĘ?

Aby rozwiązać problem, konieczne jest zidentyfikowanie czynnika wywołującego nietolerancję. W tym celu najczęściej stosowaną przez weterynarzy metodą jest stosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na karmieniu psa dietą monoproteinową (unikalne źródło białka), która jest dla psa nowa, to znaczy nigdy jej nie spożywał. Po wybraniu nowej diety należy ją stosować wyłącznie przez 8-12 tygodni; zwierzę może spożywać tylko taką dietę (bez smakołyków, domowej karmy itp.). Jeśli w tym czasie objawy ustąpią, można rozpocząć proces „prowokacji”, polegający na zjedzeniu pokarmu, co do którego istnieje podejrzenie, że wywołuje nietolerancję i sprawdzeniu, czy objawy powrócą. Jeśli objawy pojawią się ponownie, potwierdza się, że to właśnie ten pokarm powoduje nietolerancję.

CZY MOŻEMY ZAPOBIEGAĆ?

Niestety nie. Można jednak postępować zgodnie z zaleceniami, które pomogą utrzymać układ odpornościowy psa w zdrowiu i poprawić jego zdrowie, na przykład zawsze dostarczać wysokiej jakości suchą karmę dla szczeniąt i karmę specjalnie opracowaną dla takich przypadków.

BARDZO WAŻNE!!!

Pamiętaj, że zawsze powinieneś udać się do specjalisty weterynarza w celu zdiagnozowania ewentualnej nietolerancji